Nowoczesne rowery

Rower bez wątpienia nie jest nowym wynalazkiem. Od wielu już lat może stanowić sposób na transport, rekreację i sport. Wykorzystywanie siły naszych mięśni sprawia, że nie zatruwamy środowiska naturalnego, a każdy przejechany kilometr kosztuje nas tyle, co nic. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na poruszanie się rowerem. Ciężko jest jechać nim chociażby do pracy. Poruszanie pedałów wymaga wysiłku, który jest całkowicie zbędny przed 8-godzinną zmianą. W takiej sytuacji z pomocą może jednak przyjść nauka i technika, dzięki której standardowy rower zmieni się w elektro-rower.

Zasada działania roweru elektrycznego jest niezwykle prosta. Pojazd wyposażany jest w pedały i łańcuch napędowy. Ponadto jednak inżynierowie dorzucają silnik elektryczny oraz zasilającą go baterię. W ten sposób waga roweru znacznie się podnosi, jednak równocześnie siła naszych mięśni otrzymuje wsparcie. E-rower pozwala na jazdę w czterech systemach. W pierwszych dwóch do napędzania używane są zarówno nogi, jak i agregat elektryczny. Rozróżnienie opiera się jednak o siłę dominującą. Kolejne dwa systemy pracy mówią o zasilaniu wyłącznie mięśniami lub mocą jednostki napędowej.

Rowery elektryczne cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Jak wykazują japońskie badania, ich sprzedaż w kraju kwitnącej wiśni rośnie corocznie o 25 procent. Niewiele produktów jest w stanie pochwalić się tak wysoką tendencją wzrostową. W efekcie rynek pełen jest różnorodnych modeli i marek. Klient może zdecydować nie tylko o kształcie ramy, ale także wyposażeniu i komforcie roweru.

Ponieważ e-rowery kryją w sobie nowoczesne technologie, ceny rowerów elektrycznych potrafią być naprawdę wysokie. Za modele podstawowe należy wyłożyć jakieś dwa tysiące złotych. Wersje topowe mogą uszczuplić wasz portfel nawet o kilkanaście tysięcy. Należy jednak pamiętać, że wartość inwestycji początkowej zwróci się dosyć szybko. Pełne naładowanie baterii kosztuje od 30 groszy do złotówki. Za te pieniądze pokonacie od 30 do nawet 140 km. Jazda rowerem elektrycznym jest zatem niezwykle tania.